Eşleme ve sınıflama becerilerini öğrenen çocuklar farklı zamanlardaki olaylar arasındaki benzerlik ve farklılıkları yakalamada çok daha hızlı ilerleme gösterirler.  Özel eğitim sınıflarının vazgeçilmez materyallerinden biri olan renk eşleme kutusunu nasıl yapacağımızı paylaşalım. Renk eşleme önemli bir beceridir ve renk eşlemek için pek çok materyal kullanılmaktadır fakat hazırlayacağımız bu kutu çocukların eğlenerek öğrenmesini sağlayacak.

-büyük veya orta boyutlarda kutu

-bant

-makas/maket bıçağı

-boya

-renkli toplar

Öncelikle kutuya aynı boyutlarda dört delik açıyoruz. Delikleri açarken deliklerin topun kolayca geçebileceği kadar büyük olmasına dikkat edin. Açtığınız deliklerin kenarlarını eşleme yaptıracağımız renklerdeki boyayla boyayın. Boya şeridini orta kalınlıkta yaparsanız daha dikkat çekici olur. Renk eşleme kutusunun kapak kısmını olduğu gibi bırakın ki içine attığımız topları rahatça çıkaralım. Son olarak kutuyu sağlamlaştırmak için koli bandı ile kutunun kenarlarından geçelim ve işte renk eşleme kutumuz hazır.

renk eşleme kutusu

Bundan sonra ne mi yapacaksınız? Daha erotik film izle önceden hazırladığınız aynı boyutlardaki renkli topları karışık olarak çocuklarınızın önüne koyun ve ”Eşle” yönergesini verin. Onlar neşeyle renk eşlerken siz de keyifle onları izleyin. Sınıfınız kalabalıksa renk eşleme oyununu bir sıralı oyuna dönüştürebilirsiniz. Oyunu çeşitlendirmek isterseniz de belirlediğiniz bir uzaklıktan topu atarak top ile aynı renkte olan delikten topu geçirmeye çalışırlar.

renk eşleme becerisi