Kitap Hazırlama Partisi” Yemeden içmeden harıl harıl aktivite kitapları hazırlayan annene ve babaların düzenlemiş olduğu bir partiden bahsedeceğiz. Bu partinin amacı mümkün olduğunca çok sayıda çocuğun ilgi ve öğrenme düzeylerine hatta engel türlerine göre düzenlenmiş aktivite kitapları hazırlamak.Ailemiz işitme engelli çocukları Liam’ın ilgilerine yönelik aktivite kitaplarının maliyetinin onları aştığını düşünüp acaba biz evde neler yapabiliriz diye araştırmaya başlamış. Öncelikle bir arkadaşlarından yardım istemişler ve aile üyelerinin kalanı ile bir gecede en az dört beş kitap hazırlamayı planlamışlar. Liam’ın aile dostları ve öğretmenlerinin de haber alıp toplanmasıyla parti gecesi on dokuz kişilik bir ekip olmuş. Her gelen yanında Liam için uygun olacağını düşündüğü malzeme ve materyaller ile gelmiş. Ailenin kitap fikirlerine yenilerini ekleyerek gecenin sonunda tam iki kutu dolusu el aktivite kitapları yapmışlar. Bir çok kişinin bu kitap hazırlama partisi için orada bulunması aileyi çok duygulandırmış. İnsanların değerli zamanını bu küçük kitaplara yatırması onlar için büyük bir şaşkınlık ve hayranlık duygularını yaşamalarına neden olmuş.

otizm-materyal-etkinligi

Daha sonra Liam’ın ailesi bu fikri başkalarının da paylaşması için ortak bir etkinlik düzenlemiş. Tahmin edeceğiniz gibi bu partiye de onlarca kişi katılmış. Hatta o kadar çok aktivite el kitabı hazırlanmış ki ihtiyacı olan bazı okullara ve ailelere  kitapları ulaştırmışlar. Bu gerçekten muhteşem bir gönüllük etkinliği. İnsanların değerli vaktini engelli bireylere yatırması sadece çocuklarımız için değil gönüllülerin de hayatlarında büyük bir zenginliğe dönüşmüş.

aktivite-kitaplari-hazirlama

Bu etkinlik o kadar çok ses getirmiş ki o bölgede bulunan aileler şu şekilde isteklerde bulunmuş:

” Merhaba dokunsal kitaplar da ürettiğiniz için çok mutluyuz. Oğlum görme engelli bir otizmli. Hazırladığınız kitaplar elinden düşmüyor. Okulumuza bağışladığınız kitaplar için minnettarım. ”

Bir başka mailde ise :

” Bir şeylere başlamak zor. Özellikle de biz yılgın ve yorgun aileler için, neler yapabileceği konusunda fikri dahi olmayanlar için yol gösterici oldunuz. Sizden güç alarak okulumuz ile birlikte kitap hazırlama partisi düzenleyeceğiz. Sevgilerimle Charlotte’ın annesi Marrian.”

Sizce de harika bir parti değil mi? Düşünün tek başınıza bir şeyler hazırlamak zor gelebilir, yardıma ihtiyacınız olabilir. Özellikle de böyle el becerisi ve fikir gerektiren etkinliklerde. Bir ailenin küçük çabası bir anda devasa bir gönüllülük etkinliğine dönüşüyor. Bu meşguliyet kitapları çocukların kendi kendilerine kaldıklarında ilgilerine hitap eden faaliyetler yapmaları için hazırlanıyor. Biz de bahanelerimizi bir kenara bırakarak en azından kendi çocuğumuz için aile fertleri ve yakın arkadaşlarımız ile böyle bir etkinlik planlayabiliriz.

aktivite-kitabi-yapma

Çocuklarınız için benzer organizasyonlar planlayabilirsiniz. Bulunduğunuz şehirdeki sivil toplum kuruluşlarından, üniversitelerden, okullardan gönüllülerle buluşabilirsiniz. Unutmayın bu çok özel bir etkinlik olacağından öncelikle insanlara nasıl kitaplar istediğinizi anlatan ufak broşürler hazırlarsanız onlar da ne için gönüllü arandığını bilerek katılıp katılmayacaklarına karar verirler. Örneğin dokunsal bir kitap hazırlayacaksanız pom pomlar, dokulu kağıtlar, taşlar gibi malzemeler gerektiğini, okuma bilen çocuklar için yazı kullanabileceklerini söyleyin. Artikülasyon kitapları hazırlayacaksanız kelimelerin sırasını ve resimleri gösteren ufak bir görsel sunun.

Sizlere örnek olması açısından aşağıda bir kaç kitap önerisi ve görselleri paylaşıyoruz.

Böyle bir kitap hazırlama partisi için  ana malzemeleri siz önden hazırlayabilirseniz  çok daha iyi olur:

Boş sunta kitaplar.

Farklı boyutlarda kesilmiş mukavvalar

Silikon tabanca, tutkal,bant ve farklı çeşit yapıştırıcılar

Dondurma çubukları, Brail alfabesi ile hazırlanmış metinler,

Dikiş setleri

Makas, maket bıçak, kağıt giyotin, laminasyon makinesi,

Kitapların hazırlanacağı çocukların ilgi alanlarının olduğu bir liste örneğin ( pepe, futbol topu, çıkartmalar, sevdiği araba markaları, dokunmaktan hoşlandığı nesne örnekleri ),

Kitapların nasıl oluşturulacağına dair ufak bir talimatlar kağıdı,

Not: Bu parti için önden toplanması gereken veya satın alınması gereken şeyler varsa  bir malzeme listesi yapın ve o gün gelene kadar mutlaka temin edin.

Her öğrenci için tek tek kısa kısa kitap hazırlama talimatı hazırlayın. Nasıl bir kitap istiyorsunuz ve hangi tür malzemeler kullanılmalı gibi. ( ufak bir post-it ile hallolur)

En önemlisi ise mutlaka önden bir yer ayarlayıp etkinlik saati ve yerini insanlara bildirin. Hem sosyal medya hem telefon ve mail ile. Unutmayın ki insanlar çok yoğun ve meşgul olsalar bile böyle bir etkinliğe vakit ayırmak isteyebilir. Biz ise ufak bir hatırlatmada bulunalım.

Tüm bu malzemeleri bulmak zor ise okullardan veya bazı kurumlardan yardım isteyin. Brail alfebesi için baskı merkezleri veya görme engelliler okulları ile konuşup önden hazırlık yapın.

Aşağıda örnek dokunsal kitaplar hakkında öneriler bulacaksınız. Kolay gelsin.

Üçgen kitap:

Sadece farklı boyut ve üçgen dokularından oluşan bir kitap oluşturun. Her sayfayı ‘Üçgen’ kelimesi ile etiketleyin.

Dikdörtgen kitap:
Yalnızca dikdörtgenlerin farklı boyut ve dokularından oluşan bir kitap oluşturun. Her sayfayı ‘Dikdörtgen’ kelimesiyle etiketleyin.
Ağaç kitabı:
Kökleri, dalları, yaprakları, çam iğnelerini, çam kozalarını vb. Basit kelimeleri kullanarak gösterin.
Kaya kitabı:
Kayalar hakkında bir kitap
Engebeli kaya, pürüzsüz kaya, küçük kayaçlar, büyük kayalar, düz kayalar … gibi cümleleri kullanın.

Sayma kitabı:

Saymayı teşvik eden bir kitap oluşturun. Fikirler: İsterseniz boncuklarla  mini abaküs yaratabilir. Keçe etiketler ile sayılar ve işaretler koyarak işlem yapabilmesine olanak sağlarsınız.

kece-kitap-hazırlama

Kavramın Başında VE Altında

Üst Kavramı ve Alt Kavramını öğreten etkileşimli kitap oluşturma. Bu konuda daha fazla fikir veya talimata ihtiyacınız yok, yaratıcı olun ve yaratıcılığın herhangi bir öğesini kullanmaktan çekinmeyin. Lütfen etiketleri basit tutun (etiketleri TOP olarak kullanın Ve Alt) Top altta. Top üstte gibi.

Yemek kitabı:

Yiyecek görünen veya koku hissedeceğiniz yiyecek ve başka öğeleri kullanarak  bir kitap mı hazırlamak istediniz? Onları sadece yiyecek adı ile etiketleyin. Onları sayfa zeminine yapıştırabilir veya ufak bez çantalar oluşturarak kullanabilirsiniz. Keçeden bir elma – elma resmi- kartondan kesilmiş bir elma figürü gb.

Şekil kitap:
Sayfa başına 1 şekil, şeklin adıyla etiketlenir
Her şekil farklı bir dokuda olmalıdır.

Yumuşak ve Sert Kavramı

Bir sayfanın yumuşak olan bir doku veya öğeye sahip olduğu bir kitap oluşturun ve diğer sayfada sert olan bir öğe bulundurun. Dokuların neredeyse sayfayı doldurması güzel olurdu! Yalnızca sert veya yumuşak kelimeleri bulunan basit etiketleri kullanın.

Kavram kitabı: AYNI VE FARKLI:

 Bir sayfada aynı boyut ve aynı şekle sahip iki öğe bulunur.
Farklı bir sayfada farklı iki öğe var (belki aynı boyutta ama farklı dokular veya tamamen birbirinden farklı iki madde var)
Bu desene devam edin … Bir sayfanın öğeleri aynıdır ve bir sayfanın öğeleri farklıdır. Etiket basit “aynı” veya “farklı”.
Çocuğun İlgi Alanını Konu Alan Kitaplar:
Arabalar ise araba modelleri olabilir, ağaçlar ise ağaç türleri olabilir, iş makineleri ise iş makineleri, su ise suda yüzen her şey balık, gemi, deniz altı , ördekler , kurbağalar, banyo yapan biri, denizde ve ya nehirde yüzen biri gibi.
aktivite-kitabi-hazirlama 0f500e5161b7ba734692d9b2502b7e15 84b3efb673f8ce98609f5ae9c764a881 741f44f7c39b9ce6df0e432337a1a994 smilebook-800x533