Keşif şişeleri çocuklarımızın meraklarını körükleyecek ve duyularını harekete geçirecek. Bazen öğretmen olarak işlediğimiz temaları bile kullanabiliriz vaya okuduğumuz bir hikayedeki hayvanları, eşyaları bile keşif şişeleri için kullanabiliriz. Bir öğretmen arkadaşımız okuduğu bir hikayedeki peygamber devesinin plastik oyuncağı ile keşif şişeleri oluşturmuş. Çocuklar şişelerin içerisinden onlara bakan peygamber devesini daha bir merakla inceleyip sorular sormuş. Hikaye ile ilgili bir şarkı söylerken keşif şişelerini  marakas niyetine kullanıp çalkalayarak ritim tutmuş. Şişeleri oluşturmak sizin hayal gücünüze kalmış.  Şimdi şişeleri nasıl yapacağımızdan kısaca bahsedelim malzemeleri sayalım.

-şeffaf su şişeleri (özellikle kırılma tehlikesine karşı cam şişeler önerilmemektedir)

-su

-sıvı yağ

-gliserin

-gıda boyası

-makas

-suya dayanıklı yapıştırıcı

-ip, plastik oyuncaklar, yapraklar, küçük pullar aklınıza ne gelirse

keşif şişeleri 4

Şişeleri ve malzemeleri çocukların önüne koyun. İpleri veya diğer malzemeleri şişelerin içine koymalarını isteyin. Etkinliği yaparken aynı zamanda ince motor becerilerini de geliştirmiş oluyoruz. İster makasla minik parçalara ayırsınlar ister şişe deliğinden geçirmek için türlü mücadele versinler.keşif şişeleri 5

Daha sonra şişeye biraz sıvı yağ koyalım ve üzerine gıda boyası döküp hafifçe yağ ve boyanın karışmasını sağlayalım. Şişeye huni yardımıyla su dolduralım, bir kaç damla gliserin damlatalım ve şişenin kapak kısmına suya dayanıklı yapıştırıcı sürelim. Kapağı yapıştırıcı sürdükten hemen sonra hızlıca kapatalım. Kapağın tam oturmuş olmasına dikkat edelim. Kapaklar kuruduğunda şişelerimizi çalkalayalım ve keşfe başlayalım. Bu eğlenceli etkinliği eminiz ki çocuklarınız ve öğrencileriniz de çok sevecek. Üstelik kendi yaptığı şişeleri çalkalayarak şarkılar söylemek de onları çok mutlu edecek.

keşif şişeleri keşif şişeleri2