Amerika’nın en büyük çocuk  hastanesinin adı Nationwide. İnternette çocuklar için mimarların özel olarak tasarlamış olduğu hastaneler var mı diye araştırma yaparken karşıma çıkan en güzel hastaneydi. Özel eğitim öğretmeni olunca hasta çocuklar ve hastanelere karşı daha fazla bilgiye sahip oluyor özel çocuklarınızın ihtiyaçlarını karşılayabilmek için çaba gösteriyorsunuz.

hastanelerde-cocuk-servisi

otistik-cocuk-hastane

Hastaneler ve çocuklarla ilgili çok fazla olumsuz deneyime sahibim ve çok fazla olumsuz deneyime sahip aileler tanıyorum. Hiç bir çocuk hasta olmasın en içten duamız bu ama hastalıklar olmadan büyüyen bir çocuk fikri gerçekçi değil. İşte bu nedenle acaba neler yapılabilir diye düşündüm ve araştırmaya başladım.

cocuk-servisleri

childrens-03

Sanırım bizim için en zor olan hastanelerde muayene olmayı, film çekilmeyi, kan sırasını beklemek veya uzun süreli yatan hasta olmak. Ses, ışık, koku gibi pek çok uyaran faktörü sonrasında  stres ve kaygı seviyesi artan çocuklarımızı için hastaneler korkutucu olabiliyor. Üstelik çocuğumuzun davranışlarına anlam bulmaya çalışan bilgisiz veya bildiği halde durumu onarmaya yönelik garip önerilerde bulunan sağlık personeli ve diğer insanların bizlere yarattı problemler de cabası. Sadece kan aldırmamız gereken durumlarda bile çocuğumuzun daha da korkmasını sağlayan davranışlarda bulunanlardan tutun da otizmli olması durumu değiştirmez prosedür böyle diyen yardımcı (ama yardımcı olmayan) personeller. En çok üzüldüğüm şey ise gürültüden rahatsız olan çocuğunun ağlaması üzerine ailenin başkalarının da rahatsız olmaması için yeni bir oda istemesinden sonra temizlik ofisine yakın bir odaya yatak konulmasıydı. Ses yalıtımı hastanelerin yapım aşamasında zaten olması gereken bir şey fakat önemsenmeyen bir detay. Sadece bunun gibi küçük detayların bile bizler için ne kadar önemli olduğunu bilmelerini isterdik.

Oversized wooden animals add a child friendly experience at the entry to the new Nationwide Children's Hospital photographed on June 6, 2012. (Chris Russell/Dispatch Photo)

cocuk-hastaneleri

Bu hastaneyi sizlere örnek olarak tanıtma sebebim işte tam da bu ve buna benzer şeyler. Özellikle çocuk onkoloji servisi gibi çocukların uzun süre vakit geçireceği mekanlar olan hastaneler için özel düzenlemeler yapılmalı.  Nationwide hastanesinin sloganı ”Çocuğunuzun  bir hastaneye ihtiyacı olduğunda her şey önemli. ”  Hastane her yıl bir milyondan fazla çocuğun sağlık ve bakım hizmeti aldığı ülkenin ve ülke dışından pek çok sağlık kuruluşunun araştırma yürüttüğü  bir merkez.  Her çocuğun ihtiyacı olan pediatrik bölümler hastanede mevcut. Yani sadece çocukları tedavi etmeyi değil onların sağlıkla büyümeleri için pek çok araştırmanın yapıldığı, fonların yaratıldığı, gönüllü donör gibi zor konularda bile üstün bir çaba ile bu sayıyı arttıran sağlık personeli ve ekibe sahip.

otizmli-cocuklar-hastane

cocuk-hastanesi

childrens-10

Hastanenin en önemli özelliklerinden yani onu en farklı kılan şey ise doğanın şifa gücünü kullanmanın çocuklar üzerinde ne kadar etkili olduğunu fark edip düzenleme yapmaları. Hastaneye girer girmez sizi projeksiyondan yansıtılan hafif bir animasyon ve müzik karşılıyor. Ağrılı yada hasta bir çocuk için oldukça dikkat çekici. Acil servis bekleme salonunda kocaman bir akvaryum bulunuyor. Balıklar ve suyun sakinleştiren, dinginleştiren yanını kullanmak çok güzel. Hastanenin her yerinde ünlü hayvan ve doğa hikayelerinden duvar resimleri, ahşap heykeller, yollar, nehirler, oyun alanları ve hatta büyülü orman bile var.

cocuk-hastanesi-nasil-olmali

cocuk-hastanesi-mimarisi

Hastane genellikle tek yataklı odalardan oluşuyor. Tüm hastanede ışık ve renkler o kadar orantılı ve doğal kullanılmış ki çocukları rahatsız eden, korkutan, strese sokan ayrıntıları unutturup onların dikkatini ağrı ve kaygılar yerine başka şeylere çekiyor.

cocuk-hastaneleri-nasil-olmali

childrens-09

Ayrıca çocukların o gün nasıl hissettiklerini anlamak ve takip etmek adına her çocuğa özel bunun gibi tablolar oluşturulmuş. Konuşmakta veya iletişim kurmakta zorlanan çocuklar için de oldukça verimli olmuş.

otizmli-cocuklar-için-hastane

patient_5

childrens-20

Ayrıca engelli çocukların da oyun ve mutfak alanlarını kullanabilmeleri için oldukça iyi  tasarımlar yapılmış. Uzun süre hastanede kalacak çocukların eğitimleri için hem oyun hem öğrenme temalı sokaklar var. Aşağıdaki görselde olduğu gibi trafik ışıklarının öğretilmesi için ufak bir alan yaratılmış.

cocuk-hastanesi

cocuk-hastaneleri

childrens-15

Dileriz ki hiç bir çocuk uzun süre ve kalıcı hasarlar bırakacak şekilde hasta olmasın, sağlıkla büyüsün. Fakat şimdi ve ya gelecekte hasta olacak çocuklar için acilen farklı düzenlemeler yapılması gerekiyor. Bu düzenlemeleri yapan hastanelerden en çok beğendiğim Nationwide çocuk hastanesini sizlere tanıttım. Darısı ülkemizdeki tüm çocuk hastaneleri ve pediatri servislerinin başına. Biliyorum ki biz daha da güzellerini yapacak güce ve fikre sahip bir ülkeyiz. Lösev’in yeni hastanesi de bunlardan biri öyle değil mi? Şimdi size Nationwide hastanesinin bazı bölümlerinden fotoğraflar sunacağım.

indir

sized-photo_020_final_a-737x531

wayfinding_4

cocuk-hastenesi-otizm

childrens-13

cocuk-hastaneleri

3351-af4433351c

105276-nathan-garcia nationwidechildrens1

nationwide-childrens-hospital-2

nch-caro-04

sized-photo_022_final_a-766x531