Çocuklarla doğa yürüyüşleri yapmak her zaman eğlenceli ve rahatlatıcı olmuştur. Peki bu doğa yürüyüşünün sonunda ferahlatıcı bir iksir hazırlamaya ne dersiniz? Öncelikle öğrencileriniz veya çocuklarınızla hazırlanıp bahçeye, ormana, parka,kırlara gidin. Her öğrenciden sadece çok beğendiği iki çiçeğe karar vermesini söyleyin. Hangi çiçeği kendisi ile eve/sınıfa götürmek istiyorsa sadece onları toplayabileceğini belirtin çünkü bugün çiçek iksiri yapacağız deyin. Her çocuk çiçeğini toplamadan önce yarım bir daire oluşturun ve okula/eve geri döndüğümüzde içimizi ferahlatan, bize enerji ve güç veren bir çiçek iksiri yapacağız deyin. Onları heyecanlandıran bir ses tonu ile anlatırsanız sanırım hepsi bu gizemli iksir için canla başla çiçek aramaya koyulacaktır. Tabi siz okuldan veya evden ayrılmadan önce buz dolabınıza biraz limonata hazırlayıp koymuş olun. Etkinlik malzemelerimiz

-çiçek toplamak için bir kap,kova

-cam veya şeffaf renkli plastik kavanozlar

-karıştırmak için çubuklar, kaşıklar siz ne kullanmak isterseniz

-limonata

-gıda boyası

çiçek iksiri

Çiçekleri toplayıp okula/eve döndüğümüzde önce hazırladığınız kavanozlara gıda boyası damlatın,birlikte kavanozlara su doldurun ve çocuklardan karıştırmalarını isteyin. Gıda boyası kavanozdaki suya rengini verdikten sonra çocuklardan kovadaki çiçeklerin yapraklarını ayırmalarını isteyin. Onlar çiçeklerin yapraklarını ayırırken kendi aralarında sohbetler edecek ve çiçekler hakkında iksir hakkında konuşmaya devam edecekler. Çiçekleri yapraklarından ayırdıktan sonra çocukların her birinden biraz yaprak almasını ve kavanoza koymasını isteyin. Bu işi sırayla yaparsanız hem her çocuk kendi yaprağını atıp karıştırırken duyularını aktif hale getirir hem de iksire kendi katkısının farkına varır.

çiçeklerle duyu bütünleme

Çiçek yaprakları suyun içinde duruyorken siz de son bir dokunuş yapın ve son karıştırma işlemini gerçekleştirin.

bahar aktivitesi -çiçeklerle duyu bütünleme

Evet iksir hazır deyin şimdi bu iksiri biraz dinlendirelim deyin ve onları başka bir oyuna yönlendirip siz etkinliğin kalan kısmını tamamlamaya koyulun. Yapmanız gereken şey limonatayı bardaklara koymak ve kalan çiçek yapraklarından yıkayarak limonata bardağına koymak. Peki gelelim limonatayı farklı renklere dönüştürmeye. Gıda boyasından çok az damlatacağınız bardaklar renklenecek ve servise hazır hale gelecek. İksirin yanına  küçük bir kurabiye iliştirmek de fena olmazdı hani.

çiçek iksiri oyunu

Çocukları yine yarım daire yapın ve iksirlerini onlara dağıtın. Hep birlikte için, tadı nasıl,içtiğinde ne hissettin, galiba güçlendiğimi ve enerji dolduğumu hissediyorum gibi cümleler kurarak sohbeti yönlendirin.

çiçek iksiri etkinliği

Şimdiden bu keyifli etkinliği yaparken kolaylıklar diliyorum. Kendini güçlü, enerjik, sağlıklı ve mutlu hisseden nesiller için…