Özel eğitim sınıfı öğretmenlerinin işi elbetteki pek çok öğretmen gibi zor. Sınıfların çoğu yetersiz bir donanıma sahip ve nedense kaynak bulma konusunda da çok fazla sıkıntı var. İşte tam da bu nedenle özel eğitim öğretmenlerinin sınıfları için mutlaka işini kolaylaştıracak bir düzen kurmaya ihtiyaç vardır. Biz aklımıza gelenleri yazdık eksik kalanları da sizler yorum bölümüne yazıp tamamlayabilirsiniz belki biz de bir başka yazıda eksik bulduklarımızı paylaşırız.

Öncelikle sınıfta bir hazırlık istasyonu köşesi tasarlayın ve bunun için kendinize bir dolap hazırlayın. Bu dolap şayet kullanıyorsanız öğretmen masasına yakın olursa işiniz daha kolay olur. Bu dolaba laminasyon kağıtları, poşetleri, kağıt kesici, laminasyon makinası, yazıcı, tarayıcı, spiraller, kağıtlar, çift taraflı yapışkanlar, cırtlı yapışkanlar gibi sürekli kullanacağınız malzemelerin depo alanlarını oluşturun. Özellikle tarayıcısı olan renkli bir yazıcı ve laminasyon makinesi mutlaka olsun. Kendi mateyallerinizi kolayca hazırlamak için bunlar gerekli.

Özel Eğitim Sınıfı Materyalleri

çift taraflı cırt bant
laminasyon makinesi
laminasyon makinesi

Daima hazırda beklettiğiniz etkinlik çalışma kağıtları olsun ve bunları zaman buldukça çoğaltıp kopyalarını sakladığınız bir dosya sistemi oluşturun. Örneğin kavram öğretimi klasörü yaptığınızda bölmelere ayrılmış bir klasörden rahatlıkla isteğiniz kavramın etkinliklerini bulabilin. Karışıklık içinde aradığınızı bulamamak ve ya unutmuş olduğunuz bir etkinliğin çok sonra karşınızda olması sizi üzmesin. Dosya ve klasör sistemleri için bolca bölmeli, numaralı veya renklerle ayrılmış dosyalarınız olsun.

özel eğitim etkinlik kağıtları 1c49ecce74b0155484a0e429854f08a8

Ayrıca kapladığınız her etkinliği şeffaf fermuarlı veya kilitli dosyalara koyup saklamak üzerine etiketlerle ve ya cep kısımlarına kağıt koyarak isimlendireceğiniz şekilde bulundurmak  işinizi kolaylaştırır. Hem etkinliğin hangi dosyada olduğunu kolayca bulmuş olursunuz hem zamandan tasarruf etmiş olursunuz.

özel eğitim sınıfı materyalleri 582a6_3 jpg kirtasiye_b1 SNO8100050K_0

 

Depolama için mutlaka ama mutlaka şeffaf kapaklı kutular alın. Ayrıca saklama üniteleri oluşturun çünkü özel eğitim sınıflarında genellikle depolama büyük bir sorun ve öğrencilerin aklını karıştırmamak adına görsellerle destekleyeceğiniz depolama üniteleri kolayca oluşturulabilir.

PE250508 özel eğitim sınıflarında depolama üniteleri

Ve son olarak bolca farklı çeşitlerde ip, misina, makaslar, boyalar ve kalemler bulundurmanız sınıfınızda çok işinize yarayacak. Şimdilik bu kadar daha sonra yeni bir yazıda görüşmek üzere.