Bahar ve yaz aylarında sıcaktan bunalmış çocuklar için güzel bir matematik etkinliği paylaşacağız. Bu oyunu oynamak için küçük bir ön hazırlığa ihtiyacınız var. Öncelikle çocuğunuz veya öğrencilerinizin seviyelerine göre toplama, çarpma, bölme, çıkarma işlemleri hazırlamalısınız. Su balonlarını doldurun ve üzerine işlemlerinizi yazın. Bunu yaptıktan sonra yazdığınız işlemlerin sonuçlarını bir A4 kağıdına renkli ve büyük olacak şekilde yazın, şeffaf bir dosyanın içine koyun. Çemberleriniz var ise bu çemberlerin içine dosyaları yerleştirin, çemberin içerisine isabet ettirmek için uğraşmaları el göz koordinasyonu gelişimlerine de etki edecek. Çember elinizde mevcut değilse işlem sonuçlarını daha da büyük yazın ki çocuklar uzaktan rahatça görebilsinler. Ayrıca rüzgarlı bir günde oynayacaksanız şeffaf dosyaların uçmaması için taş veya fasulye torbalar koyabilirsiniz böylece sık sık kağıtları düzeltmek zorunda kalmadan oyuna devam edebilirsiniz.

water-balloon-math-2

su balonu matematik oyunu

Su balonlarını bir sepete veye kutuya koyun. Öğrencilerinizden balonları kura çeker gibi sepetten çekip almalarını isteyin. İşlemi kağıt ve kalem kullanmadan çözmelerini bekleyin ve sonucu bulduklarında balonu sonucun yazdığı kağıda doğru hızlıca atmalarını isteyin. Balon patladığında ki sevinçlerini görmeniz gerekiyor.

su balonu matematik aktivitesi

Özel eğitim sınıfı öğretmenleri için bu oyunda seviye grupları yapmak çok önemli. Özellikle birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan okullarda çalışan öğretmenlerimiz her öğrencisi için ayrı ayrı kutulara hazırladığı işlemleri koyarak ön hazırlık yaparsa zamandan tasarruf etmiş olur. Bir de özellikle otizmli çocuklar su oyunlarını çok sevdiklerinden bu onlar için çok cezbedici bir matematik antrenmanı olacaktır. Şimdiden herkese kolaylıklar dileriz.

water-balloon-math-for-kids-1 su balonu matematik aktivitesi