Legonun harika bir buluş olduğunu herkes kabul ediyor. Çocuktan büyüğe muhteşem bir kullanıcıya sahip olan bu güzel oyun aracını yaratıcılığımızı kullanarak sınıflarımızda materyal olarak kullansak nasıl olur? Gerçekten bu gibi malzemelerin matematik,tarih gibi derslerde kullanılması hem öğrencileri şaşırtacak hem de ilgilerini çekmenize yardımcı olacak. Öğrenciler için öğrenmede görselliğin önemi inkar edilemez bu görsellik legolar ile sağlandığında eğlenceli ve öğretici bir sınıf ortamı yaratmak mümkün. Özellikle son dönemde oyun ile öğretim dünya gündemini meşgul ederken legoların yardımı hiç de fena değil.
Bir matematik dersi için sayı saymadan tutun da ölçmeyi öğretmek için kullanacağınız lego blokları öğrencilerin derse katılımının artacağı kesin. Bu derse ilgisi olmayan ve öğrenme isteği az olan öğrenciler için bile biraz da olsa öğrenmek için çaba göstermek adına olumlu bir adım olacaktır.

legolarla matematik
Legolarla öğrencilerin aritmetik ve çarpma işlemlerini kolayca yapmaları için müthiş bir görsel şölen sunabilirsiniz. 2X2’nin neye benzediğini görmek öğrenmede fark yaratır. 4+8’in nasıl yapılacağını göstermelerini istediğinizde size legolardan işlem yaparak yanıt vermeleri gerekir, sizce de eğlenceli değil mi ? Ayrıca legolarla öğrencilerinize ve çocuklarınıza desen gösterebilir, büyük bir küp, kare gibi şekilleri gösterebilirsiniz. Üç sarı iki kırmızı üç sarı şeklinde örüntüler yapabilir ve onlardan da yapmalarını isteyebilirsiniz. Eksik bırakılmış bir örüntüyü ellerindeki legolardan tamamlamak harika bir oyun olacaktır.
Daha önce bir tarih öğretmenin legoları kullanarak savaşları anlattığını görmüştüm. Bir kaç kale ve üzerinde asker resmi olan bir kaç lego ile çocukların hayalinde bambaşka bir efsane  yaratmıştı. Tarih kitapların tekdüzeliğinden öğretmen masasının üzerine taşınmıştı ve tüm çocuklar kahkahalarla karışık sorulan sorulara cevaplar veriyordu.
Okudukları bir kitabı, yazdıkları bir öyküyü anlatmak için onlara güzelce hazırlanmak için zaman verin ve fikirlerinizle destekleyin, sonrada tüm sınıfa bir lego gemiyle okyanusa yolculuğa çıkan çocuğun hikayesini anlattırın.
Okul öncesi ve özel eğitim öğretmenleri içinse legolar sınıflandırma ve eşleme aracı olarak kullanılabilir. Hatta kavram öğretirken legoları kullanmak akıllıca olmaktadır. İnce motor ve kaba motor becerileri geliştirmek için de farklı büyüklükteki legoların kullanıldığını gözlemliyoruz.
Drama kullanılan tüm alanlarda legoların yaratacağı etki büyük. Özellikle çocukların hayal güçleri düşünüldüğünde legoların süpürgeden tutunda vince, kürekten çamaşır makinesine dönüştüğü bir etkinlik hiç yabancı gelmiyor.
Legoların kullanım alanı o kadar geniş ki kalanları yazmayı bir başka yazıya bırakmak niyetindeyiz. Lütfen legoları küçümsemeyin onlar yaratıcılığımız ile kurtarıcımız öğretme ve öğrenmedeki büyük yardımcılarımıza dönüşebilir.