Farklı olmanın güzel taraflarını ortaya çıkaran bu kitap özellikle erken çocukluk çağlarındaki çocuklara farklılıkları kabul etme ve farklılığı keşfetmeleri için uygun bir seçim. İş Bankası Kültür Yayınları’nın bize kazandırdığı bu kitap oldukça etkileyici sade bir anlatım ve müthiş bir görsel şölen sunuyor.

Küçük yaşlarda böyle kitaplar okunarak sadece özel gereksinimli bireylere değil tüm insanların farklılıklarına saygı duymayı fark edebilir, kendi farklılıklarını keşfedebilirler.

Özellikle okul öncesi öğretmenlerimizin sınıflarında mutlaka bir defa okuması gereken bir kitap olabileceğini düşünüyorum. Ayrıca kitaptaki illüstrasyon o kadar güzel ki çocukları renklerin ve çizimlerin içinde kaybolup gideceği kesin.

Gelelim kitaba Lusi benekleri olmadığı diğer uğur böcekleri tarafından sen bizden biri değilsin çünkü beneklerin yok denilerek dışlanmıştır. Uçarken başka hayvan arkadaşlarına rastlar ve onların beneklerine olan hayranlığını ifade eder.

Diğer hayvanların her biri Lusi’ye onun diğer özellik ve yeteneklerine övgüde bulunur ve bir tane de kendi beneğinden verir. Böylece farklı olmak konusunda yeni bir macera başlar.

Bu kitap erken çocukluk döneminde mevsimler, hayvanlar, sayı sayma ve renkler konusunda da öğretici özelliğini içinde barındırıyor. Kütüphanelerinizde bulunması ve keyifli okumalar dileğiyle…