Sokaktan toplayacağınız veya çiçekçiden alacağınız bir demet papatya ile deney yapmaya ne dersiniz? Bu güzel çiçekleri öğrencilerinize harika bir görsel şölen ve bilim fırsatı sunmada kullanabilirsiniz. Aslında papatyayı kolay bulduğunu için önerdim beyaz yaprakları olan herhangi bir çiçek de olabilir.

  • beyaz çiçekler
  • vazo veya şeffaf kap
  • gıda boyası-parmak boya
  • bir sürahi dolusu su

Çocuklarınızdan kavanozları yarıya kadar su ile doldurmasını isteyin, eğer yardıma ihtiyaçları var ise veya yarım kavramını henüz bilmiyorlarsa kavanozlarınızın üzerine renkli bir çizgi koyarak bu sorunu çözebilirsiniz.

papatya deneyi

Siz çiçeklerin saplarını biraz kısaltmak için keserken onlardan sayı sayarak 20- 25 damla gıda boyası damlatmalarını isteyin. Böylece tüm sınıf aynı anda sayarak hem heyecan yaşayacak hem de deneyimizin bilimsel kısmı başlamış olacak.

papatya deneyi

Suya yeterli sayıda boya damlattıktan sonra her kavanoza bir çiçek yerleştirin ve yarın çiçeklerin yapraklarının birazcık da olsa renklenmeye başlayacağını söyleyin. Genelde 24 saat sonra yapraklar hafif renklenir. Çocuklarla bu süreci konuşarak onların tüm sorularını cevaplandırın ve en son bu çiçekleri kime hediye etmek istediklerini sorun. Kolay gelsin, keyifli bilimler.

çiçek renklendirme deneyi 11-680x1020