Bahara girmiş olsak da henüz havalar günlük güneşlik değil ve pek çok şehrimizde hava durumu yağışlı. Yağmur etkinliklerini biliyoruz ama bu seferki biraz daha başka.  Önce gri elde etmek için siyah ve beyaz boyaları karıştırıyoruz.

yağmur şimşek oyunu

Daha sonra elde ettiğimiz gri boya ile kağıdımızı boyuyoruz. Bu sırada yağmur yağdığında bazen havanın işte böyle gri olduğunu falan konuşabiliriz. Onların meraklı sorularını cevaplandırabilir veya heyecan yaratacak bir yağmurlu gün öyküsü anlatabiliriz. Eğer çocuklarınızın veya öğrencilerinizin şimşek ve gök gürültüsü korkuları varsa lütfen bu etkinliği yaparken onlara ” Bundan korkulmaz. Sen artık büyüdün. Korkacak bir şey yok.” gibi cümleler söylemeyin. Şimşek ve gök gürültüsünden korkmanı anlıyorum. Böyle zamanlarda güvendiğin insanlara sarılabilir ve korktuğunu söyleyebilirsin. Sarılmak ve güvendiğin bir büyüğünle olmak hakkında ne düşünüyorsun gibi cümleler kurarak korkularının anlaşıldığını bilip kendilerini rahatça ifade etmelerine izin verelim.

yağmur şimşek aktivitesi

Kağıdımızdaki boya kuruyunca açık ve koyu renklerde kesebileceğimiz yağmur damlaları ve şimşek kıvılcımlarını çocuğumuzun önüne koyalım.yağmur şimşek aktivitesi

Yapıştırıcı kullanarak çocuklarımızın hayalindeki yağmur şimşek görüntüsünü kağıtlarına yansıtmalarını sağlayalım. Gök gürültüsü ve yağmur sesi çıkarmayı deneyelim. Yağmur damlası ve şimşek draması yapabiliriz. Bu korkuları olan çocuklar için belki şimşek ve gök gürültüsü sesini eğlenceli hale getirebilir.

yağmur şimşek aktivitesi