Öğrencilerimizle veya çocuklarımızla taklit becerileri çalışırken oyun oynar gibi çalışmak en güzeli özellikle de küçük yaş grubu ile çalışırken oyunla öğretimin önemi büyük. Yüz hareketlerinin taklitlerini ayna karşısında çalışmamız gerekiyor. Eğer ayna karşısında çalışma ortamınız yoksa karşılıklı oturarak da çalışabilirsiniz.  Çocuğa ”Bana bak.” dedikten hemen sonra öğretmek için seçmiş olduğunuz (gülme, şaşkın yüz, kaş çatma gb.) hareketi yapın ve ” Aynısını yap/ Sen de yap ” yönergelerinden birini söyleyiniz. Hareketleri yaparken abartılı davranmak biraz da ses çıkarmak çocuğun ilgisini ifadeye çekmek açısından iyi olacaktır.

yuz-hareketlerii-taklit9f3443b40a

Çocuk aynısını yapmıyor ve ya tepki vermiyorsa bir kaç defa aynı yönergeleri kullanarak seçtiğiniz hareketi tekrar ediniz.  Tekrarlar sonucunda yine dönüt alamadıysanız hareketi yapıp aynı zamanda çocuğun yüzüne dokunarak aynısını yapmasına yardım edin. ” Bak aynısını yaptın/ Sen de yaptın ” cümlelerini söyleyip ödüllendirin ve çalışmaya devam edin.  Bir kaç defa üst üste yardım almadan sizin hareketinizi taklit edebiliyorsa bir sonraki yüz hareketine geçin. Önemli olan aynı yönergeleri verip çocuğun kafasını karıştırmadan sizi gözlemlemesine ve taklit etmesine fırsat tanımak. Ayrıca bir kere daha dile getirelim ödüllendirmek her zaman gıda ve oyuncakla olmamalıdır. Çocuğunuzun hoşlandığı şeyleri siz bilirsiniz gıdıklanmak, sevdiği bir şarkının nakaratını söylemek, hoplatmak gibi pek çok şeyi ödül olarak kullanabilirsiniz.

yuz-hareketleri-talkit-becerisi

Yüz hareketlerinin taklidi gerçekleştiğinde de resimden gösterdiğiniz yüz hareketini taklit etmesini isteyin. Hatta bunu oyuna dönüştürüp günde bir iki defa oynayabilirsiniz. Resmi göstererek ”Resme bak aynısını yap .” yönergesi ile çalışabilirsiniz.   Önerimiz her zaman gerçek resimlerdir hatta imkanınız varsa fotoğraf çekip kızgın, mutlu, şaşkın gibi yüz ifadelerini daha gerçekçi şekilde çocuğunuza sunabilirsiniz. Eğer fotoğraf çekme şansınız yoksa aşağıdaki resimler gibi görselleri kullanarak renkli çıktı alabilir pvc kaplayabilirsiniz. Kolay gelsin.