Bir kaç gündür sınıfta hem eğlenmek hem de duyularımızı harekete geçirmek için baloncuklara ve köpüklere boğulmuş durumdayız. Özellikle ”göz teması kurma” amacını çalışırken kullandığımız köpük baloncuk için oyuncak mağazasında dolanırken bir kaç farklı köpük baloncuk oyuncağı gördük. Bu oyuncağımızın adı uzun köpük baloncuk imiş. Her zamanki gibi oyuncak kitimizin içinde küçük boy  solüsyon var. Olsun biz zaten bir kaç büyük şişe solüsyonu sınıfımızda hep bulunduruyoruz.

Otizm sınıfları için bu oyun gerçekten eğlenceli. Hem ortak dikkat yöneltip aynı etkinliği arkadaşları ile paylaşıyorlar hem de bir birlerinin elinden köpük almak için iletişim halinde oluyorlar. Uzun süreli bir nesneye ve ya bir olaya dikkatini yöneltme çalışması yaparken de kullanabileceğiniz bu oyuncak hem fiyat olarak  uygun hem de çocukların ilgisini çekiyor.

Paketimizi çar çabucak açtık ve solüsyonu kitin içinden çıkan kabına döktük. Uzun köpük yapma aparatımızı uç kısımlarını bu kaba batırdık ve biraz solüsyonu çekmesi için yarım dakika bekledik. İlk denemeyi biz yaptık yani aparatın diğer ucundan üflemeyi. Siz derin bir nefes alıp üflediğinizde uzun bir köpük aparatın iki ucundan da çıkıyor.

köpük makinesi

 

Çocuklar mı? Elbette ki buna bayıldılar. Biz zaten sınıfça köpüklü oyunlara hayrandık bu oyunu da çok beğendik. Şimdi gelelim diğer becerilere. Çocukların üfleme becerisini öğrenmeleri için teşvik edici olabilir. Üfleyince uzayan bir köpük dikkatlerini çeker ve bazıları üfleme davranışını göstermek için hevesli oldular.

IMG_20160523_104829

Biz bu oyunu gerçekten çok sevdik. Ayrıca bir sonraki denememizde solüsyona biraz gıda boyası veya parmak boya damlatarak renkli köpük baloncuklar elde etmeyi düşünüyoruz. Böylece daha renkli ve parlak baloncuklarımız olabilir.

IMG_20160523_104823

En sonunda da ellerimizle masanın üzerinde kalan köpüklerle oynadık ve oyunumuzu bitirdik. Üç farklı baloncuk oyunumuz var ve galiba bu en eğlenceli olandı.

baloncuk oyunu