Özellikle özel eğitim-okul öncesi öğretmenleri ve aileleri için kolayca hazırlanıp oynanabilen bu oyun çocuklarımızın el göz koordinasyonlarını geliştirecek. El göz koordinasyonu için ipe boncuk dizme oyununa oldukça benzeyen bu etkinlikte işe biraz daha  hikaye katıyoruz. Tırtılımızın çok acıktığını ve ona çok severek yediği yaprakları toplayıp yedirmemiz gerektiğini söylüyoruz. Bu yaprakları ne şekilde yedirmek istediğiniz size kalmış. Renk veya şekil eşleme becerisi öğrenmiş bir çocuk ile çalışıyorsanız yaprakları renk ve şekillerine göre ayırarak tırtıla yedirmesini isteyebilirsiniz. Böylece oyunumuz geçmiş bilgileri tekrar edip aktif kullanma becerisine de katkı sağlamış olur.

 

pom pom tırtılİpe boncuk geçirir gibi ipi yaprakların arasındaki boşluktan sırayla geçirerek yaprakları florya eskort tırtılın ağzına doğru götürecek. Oyunu oynarken sadece yaprak değil keçeden yapacağınız elma armut gibi pek çok meyveyi de kullanabilirsiniz. Eğer daha zor bir beceri çalışmak isterseniz de ipe aralıklarla iri düğmeler dikin ve düğme ilikleme çalışmasını da bu oyun ile destekleyin. Çocuk her yaprağı yada meyveyi tırtıla yedirirken bir kaç düğmeyi ilikleyip öyle tırtılın ağzına götürmüş olacak. Bu sevimli tırtılı nasıl hazırlayacağımızı görelim.

Malzemeler:

-Renk renk kalın yün ipler

-Mukavva veya karton

-Makas

-Renkli pom pomlar

-Renkli şönil

-Hareketli gözler

-Renkli ayakkabı bağcığı

-Silikon tabanca

-Renkli ince keçeler

Mukavvaları resimdeki gibi hazırlayıp ipi gösterilen şekilde geçiriyor ve makasla keserek irili ufaklı pom pomlar yapıyoruz. Pom pomların biri diğerlerinden daha büyük olmalı bu tırtılımızın başı olacak. pom pop hazırlamaHazırladığımız pom pomları bir silikon tabanca yardımı ile birleştiriyoruz. En büyük pom pom baş kısmı olacak ve başını biraz daha yukardan silikonlayıp yapıştırmalısınız.  Şönil telin uçlarını kıvırarak tırtılın antenlerini yapalım, başına silikonlayıp yapıştıralım. Daha sonra seçtiğimiz renkli hazır küçük pom pomlarla göz yapalım bu gözün üzerine hareketli göz yapıştıralım. Yine renkli pom pomlar ile burun yapalım. En son olarak da ayakkabı bağcığımızın bir ucunu tırtılın baş kısmının altına gelecek şekilde sağlamca yapıştırıyoruz. renkli pom pom tırtılVe sıra geldi yapraklara. İstediğiniz şekil ve büyüklükte yapraklar hazırlayın. Eğer eşleme yaptıracaksanız bir kalıp kullanarak aynı büyüklük, aynı şekil ve renklerde yapraklar hazırlayın. Dilerseniz keçeden meyveler de yapıp tırtıla yemek hazırlayabilirsiniz. pom pom tırtıl yapma