Öğrencilerim ve sevdiğim çocuklar için sık sık oyun araçları araştırmak bende artık hobiden de öte oldu. Bazen ülkemizdeki oyun materyallerinin ne kadar işlevsiz ve kalitesiz olduğunu görünce içimdeki deli tutku beni esir ediyor ve sonra eşimin sen bunları üretsen bile satışını yapamazsın ve sadece hobi olarak yapman bile çok büyük bir maliyet oluşturuyor demesi tüm hevesimi kursağımda bırakır. Elbetteki maksadım ticari amaçlar ve dehşet paralar kazanmak değil ben özellikle farklı gelişen çocuklar için, onların hoşlanıp birlikte oynamaktan keyif alacağı oyuncaklar üretmek istiyorum. Ne yazık ki bu oyuncakları üretebilmek için çokça sermaye ve Çin malı deyip hızla tüketip yenisini alındığı oyuncak dünyasının koşulsuz savunucuları ebeveynlerinin doğru oyuncak seçimi hakkında bilinçlendirilmesi lazım.

Neyse bu sadece benim belki bir gün gerçekleşmesini istediğim hayalim. Asıl konu benim bu hayalimi çoktan gerçekleştiren insanların hayranlık beslediğim oyuncak tasarımları. Bu markalardan biri de ”Guidecraft ” elli yıl önce kurulmuş çocuklar için akıllı, güzel hazırlanmış ve ahşap oyuncak temelli misyonuyla yola çıkmışlar.  Duyusal oyuncaklarında çok sade ama işlevsel materyaller kullanmalarına bayıldım. Bizlerin de evlerinde ve okullarında bu oyun materyalleri olsa hiç fena olmazdı.

Dokunsal eşleme çarkı. 

 

duyu-butunleme-materyalleri g5076_3-1200x1200

Dokunsal duyu oyun materyali 

duyu-butunleme-materyali sfsyagatfzgua4a75oco-620x620

Bu kutucuklardan her birinden bir tane daha var. İçlerindeki malzemelerin sesleri birbirinden farklı. Yani bir kutuyu kulpundan tutup salladığınızda onunla aynı sese sahip olan diğer kutuyu bulup eşlemeniz gerekiyor. 

duyu-butunleme-matertalleri

Bu fıçıların ise ağırlıkları başka başka ve çocuklar hissederek ağırlıkları eşit olanları eşliyorlar. 

duyubutunleme-materyali wlzr73y4nosmynmpbj1s-1200x1200

El göz koordinasyonu ve dikkat toplamak için kullandığımız dikiş kartlarının ahşap hali. Ayrıca çocuklar dilerse kartlarda hazırlanmış olan figürlerin aynılarını yapmak için yeteneklerini kullanırlar.

elgoz-koordinasyonu vqpaxsr5xtorok3xwjyd-1200x1200

g6801_2-1-1200x1200

Şimdilik bu kadar bir sonraki yazımızda da bu markanın diğer oyun materyallerini paylaşacağız.