Corona virüs karantinası sırasında evden çalışan ebeveynler bir çok zorlukla karşı karşıyadır ancak çocuğunuz otizmli olduğunda iş ve ev hayatı arasındaki sınırlar daha da bulanıklaşır. Bu tecrit döneminde ailelere yardımcı olmak için kendide otizmli olan ve otizmli insanların hayatlarına önemli katkılar sunan Grandin röpörtaj verdi. Colorado Eyalet Üniversitesi’nde hayvan bilimi profesörü olan Grandin, hayvan bilimi ve otizm konularında dikkat çekici bir öğretim üyesi. Otizmi olan çocukların ve yetişkinlerin genellikle değişikliklere, sürprizlere, geçişlere ve hayal kırıklıklarına uyum sağlamada zorluk yaşadıklarını çok iyi biliyor. 

Bu, küresel sağlık krizinin ortasında belirsizlik döneminde daha da artmaktadır. 54 okul çağı çocuğundan 1’ine otizm spektrum bozukluğu teşhisi konulduğunu gösteren yeni istatistikler gösteriyor ki yaşam becerilerini öğrenmelerine yardımcı olmak için erken müdahale etmek hiç bu kadar önemli olmamıştı.

Otizm spektrumundaki çocukların yeni, sürekli değişen günlük rutinlerle başa çıkmasına yardımcı olmak için tavsiyeleri var. Grandin, “Ebeveyn olarak yapabileceğiniz en iyi şey, oğlunuzu veya kızınızı bir programa sokmak ve yapılandırmaktır. Zihinlerini ve bedenlerini gün boyunca aktif tutmaktır” dedi. “Bu program otistik bir çocuğun odaklanmasına ve görevine devam etmesine yardımcı olacak. Bütün gün uyumalarını istemiyoruz ve pijamalarıyla kaygılı şekilde dolanmalarını istemiyoruz. ”

Şimdi 72 yaşında olan Grandin kendisinin de adapte olmaya çalıştığını söylüyor. Colorado’daki evinde kendini karantinaya alan Grandin’e arkadaşları yemek yetiriyor. Her türlü şeyi yapıyorum. Son zamanlarda Hayvan Refahı kitabının üçüncü baskısının iyileştirme çalışmalarını yaptığını ve bunun yeni rutini olduğunu belirtti. ”Bilim araştırmalarım beni meşgul ediyor. Eczanelerde işe yarayabilecek ve beni daha az kaygılandıracak bazı mevcut ilaçlar olduğunu öğrendim. ”

Daha önce planlanan pek çok konferansı iptal olan Grandin ” Kısa bir süre önce Wisconsin’de bir konferans hakkında bir temsilci ile konuştum ve bölge temizlendiğinden yerel öğretmenlerin bir toplantıya gitmesini tartıştık ve onlarla çevrimiçi olarak etkileşimde bulunmam gerekecek. ” diyerek geleceği planlama konusunda ön görebildiği şeyleri belirtti.

Hepimizin daha nazik olmamız ve birbirimizi daha fazla kabul etmemiz gereken bir zamanda, Grandin’den bu küresel sağlık salgını sırasında otizmli sevdiklerimize nasıl yardımcı olabileceğimize dair yedi ipucu.

1. Bir program belirleyin

“Rutinler, programlar ve başa çıkmanıza yardımcı olan şeyleri bulmak önemli. İlk olarak, yeni bir rutin oluşturmalısınız. Çocuklarınıza, evde yaptığımız halde, her zaman yaptığımız gibi, kalkacaklarını ve ev okuluna hazırlanacaklarını aktarıyorsunuz. Kahvaltıdan ve giyindikten sonra gidip okul ve ev ödevi yapın. Öğle yemeği yiyin ve sonra öğle yemeğinden sonra, sosyal mesafeyi uyguladığınız sürece yürüyüşe çıkarak biraz egzersiz yapın. Çocuğun zihnen açık olduğu sabah okul çalışması üzerinde çalışmanızı tavsiye ederim. O zaman onlara ‘birlikte öğle yemeği yiyeceğiz, sonra masa oyunu ya da bulmaca yapabiliriz. Yürüyüşe çıkacağız veya başka egzersizler yapacağız. ‘ Ve sonra çocuğun izlemek istediklerini seçeceği bir cihazda bir saatlik izlemesine izin verilebilir. Günde sadece bir saat. Aşırı izlemeyi sevmiyorum. Bu yüzden belki bir gün favori bir şovun bir veya iki bölümünü öneriyorum. Ayrıca bu kadar yakın bir yerde birlikte yaşamak, herkesin bir kitap okumak ya da dizüstü bilgisayarlarında çalışmak için tek başına zamana ihtiyaç duyduğu uzay istasyonunda yaşamak gibi olduğunu düşünüyorum – hepimizin de buna biraz ihtiyacı var. ”

2. Korkutma ve sakin kal

“İlk şeylerden biri ebeveynlerin sakin kalması korkutmaması. Çocuğun anlayacağı dili kullanarak [sağlık krizini covid-19] perspektife koymak da önemlidir. Onu küfretmek zorunda olduğunuz bir fırtına ile karşılaştırabiliriz; ancak bu daha uzun bir fırtına. Bir program yapacağımızı, işimizi, okul çalışmamızı veya ödevimizi yapacağımızı, bazı oyunlar oynayacağımızı ve aile olarak film izleyeceğimizi ve birlikte bir şeyler yaptığımızda bizi güvende tutacağımızı açıklayın. ”

3. Korkulardan arınmanın yollarını bulun, eğlenceli şeyler yapın

”Masa oyunları harika. Ve tüm TV şovları ve filmleri ile izlemek için sıralama oluşturun. Sırayla neleri izleyeceksiniz? Yani, evde iki yetişkin ve bir çocuk varsa, çocuk üç gece filmi seçer. Ve her biriniz tüm filmlerde oturmalısınız. Film izlemek ve oyun oynamak eğlenceden daha fazlasıdır. Sıra alarak yardımcı olur ve zihninizi korkudan uzaklaştırır. Jaak Panksepp’e fikirleri geri dönüyor ( duygusal sistemler). Korku, öfke, ayrılık sıkıntısı, beslenme, sarılma, seks ve oyun var. Ayrıca ‘arayışınız’ (zihninizi nereye bağladığınızı keşfetme dürtüsü) var. Dolayısıyla, COVID-19 için ilaçlarla ilgili çevrimiçi araştırmaları okuyorum ve daha çok okurken, ‘arayış’ yapıyorum ve bu korku duygumu yok eder. Yani, siz ve çocuğunuz kurabiye yaparken, kurabiye nasıl yapıldığını bulmak, duygu arayışını açar ve korku duygularını yok eder.”

4. Video terapilerine katılın

“Konuşma terapisi ve diğer önemli hizmetleri alamayan 2 ve 3 yaşlarındaki küçük çocuklar için gerçekten endişeliyim. Bu gerçekten kötü çünkü bu çocuklarla ne kadar erken yaşta çalışırsanız, sonuç o kadar iyi olur. Yani, 3 yaşında bir çocuk tedavi olmadan 6 ay devam ederse, bu zararlı olabilir. Ve bu konuda ne yapacağına gerçekten iyi bir cevap yok, çünkü bu işi çevrimiçi olarak yapamazsınız, birebir etkileşim gerektirir. Bir terapistin çocuğunuzu değerlendirmesini ve size dönük olmalarına yardımcı olmak için size bazı çalışmalar hakkında tavsiyelerde bulunmasını isteyebilirsiniz. Ancak gerçek şu ki, çocukların çok sayıda saat bire bir terapiye ihtiyacı vardır. Gördüğüm yeni bir seçenek, ebeveynlerin çocuğa koçluk yaptığı ve terapistin ebeveynlere yardım ettiği bir video konferans yapan bir terapistti. ”

5. Otizmli gençler ve yetişkinler için haberleri günde bir saat ile sınırlayın

” Sabahları haberleri izlemeyelim. Birçoğumuz yapacak işimiz var ve çocukların yapacak okulları var. ”

6.Kendi bakış açınızı ortaya koyun

“Bence bunu bireyler, aileler, topluluklar ve bir ulus olarak ele alacağımızı açıklayabiliriz. Ayrıca, evde kalmak, evlerimizi temiz tutmak, sosyal mesafe koymak, ellerimizi yıkamak ve el dezenfektanı kullanmak, diğer güvenlik önlemlerine katılmak gibi dikkatli olmak için yapmamız gereken şeyler var. ”

(iptal edilen planlar, okul aktiviteleri veya gelecekteki tatillerden endişe eden çocuklar için ) Disneyland’ın şu anda kapalı olduğunu açıklıyorsunuz. Sinema salonları şu anda kapalı. Geçen gün sinemaya gittim ve posterleri koydukları küçük cam kasalar boştu. Çalışmalarımız ve konuşma etkinliklerim iptal edildi. Faturalarını ödeyemeyen insanlar var. En üzüldüğümü  hissettiğim insanlar, mali sıkıntısı çeken insanlar. Tehlikeli fırtına ve sellerimiz var ve önlem almalıyız ve bunu şimdi yapmalıyız. Ama çözülecek. ”

7. Sosyal ve teşvik edici kalın; çökmek yok! 

“Çocuğunuzu Zoom üzerinden okuldaki bazı arkadaşlarıyla çevrimiçi hale getirmenizi veya onları telefonla aramanızı öneririm . Bu özel bir şey, dört gözle bekleyebilecekleri bir şey ve paraya mal olmuyor. Programımıza devam edelim ve sıkılan çocuğu alalım ve tarih, politika, bilim veya ilgilerini çeken başka herhangi bir şey hakkında yetişkin literatürü bulalım. Ve kesinlikle pijamalarımız sarkmacak! ”