İngiltere’de Toys R us oyuncak şirketi bir kaç gün önce otizmli çocuklar için sessiz alışveriş etkinliği düzenledi. Otizmli çocukların duyusal tepkilerini dikkate alan mağaza senede bir defa böyle bir gün düzenliyor. Bir saat erkenden açılıp otizmli çocukların kalabalık olmadan mağazadan istedikleri oyuncakları alabilmeleri için ışık düzeyleri ayarlanıp daha loş bir ortam yaratıldı. Bu süre boyunca hiç ananons yapılmadı ve mağaza müziğinin sesi oldukça kısıktı.  Şirketin bu uygulamayı üç yıldır yaptığını belirten yetkililer  çalışanların otizmli çocukların beklenmedik ani davranışları hakkında da oldukça bilgi sahibi olduğunu da söyledi. Olası herhangi bir kriz anı içinse mağaza içerisinde tamamen sessiz ve karmaşık olmayan alanlar hazırlanıp aileler buraya yönlendirilmiş.

Boy looks at shelves with toys in shop

Daha önce bir havayolu şirketi olan JetBlue otizmli çocuklar için uçak personelini eğitmiş ve uçakta otizmli çocukların rahat edebilmeleri için gereken pek çok şeyi uçuş öncesi sağlamıştı. Yine bir başka sinema şirketi ise duyu dostu olarak adlandırılan film seçenekleri sunarak ışık ve ses ayarı yapıp otizmli bireyler için belirli aralıklarla seanslar düzenlenmişti.

otizm-farkindalik-günü

Ne diyelim darısı ülkemizin de başına. Otizm hayatımızın büyük bir parçası ve toplumun bu farklılığa sahip bireyler için biraz daha çaba göstermesi gerekiyor. Daha çok çalışıp sivil toplum çalışmaları ile otizmli bireyler ve diğer farklılıklara sahip bireyler için uygun ortamlar oluşturmalıyız. Bu hayatta biz de varız öyle değil mi?