Özel eğitim sınıfı materyal önerilerimizin eğitimciler ve aileler tarafından beğenildiğine dair geri dönütler aldık. Özellikle okul öncesi dönemde evde çocukları ile vakit geçirirken zorlanan aileler var. Çocuklarımızın ilgilerinin sınırlı oluşu eyvah ne ile oynayacağız hiç bir şey ilgisini çekmiyor çocuğum benimle oynamıyor cümlelerine daha önce önerilerde bulunduk. Şimdi ise işinizi kolaylaştırmak ve farklı materyaller farklı oyuncaklar kullanmanız için önerilerde bulunacağız.

Bizler sınıflarımız ve evde çocuklarımızla vakit geçirmek için bütçe ayırıp denedik. Bazılarının ise benzerlerini kendi imkanlarımız ve elimizdeki materyaller ile yaptık. Biliyorum bir çoğu pahalı ama şöyle düşünün biz bu materyalleri seçerken eğlenceli oluşları kadar çok yönlü kullanılabilir olmasına da dikkat ediyoruz ve tabi sağlamlığına.

İlk olarak 2+ yaş olarak piyasa sunulan Melissa & Dough ahşap diz yerleştir renkler. Ortak dikkat, renk eşleme, ince motor becerileri ve pek çok şey için kullanılabilir. Bunun alternatifi olarak yerli üretim Redka Sihirli Düğmeler var. Biri ahşap bir zemine sahip diğeri plastik.

Yine benzer bir oyun küçük yaş grubu için Djeco Mozaiko Maxi. yun ile çocuğun görsel algı, algısal kopya etme, el-göz koordinasyonu, ince motor kas gelişimi ve dikkat becerileri desteklenir. Aynı zamanda pek çok etkinlikte kullanılabilir. Çizip kestiğiniz karton bir ağacın elmaları, portakalları, hamurdan yapacağınız bir hayvanın gözü olabilir. Seçenekler çok.

Balık yakalama oyunlarını bizler de çocuklar da çok seviyor. Ahşap olanlar dayanıklılık açısından tercihimiz. Sadece balık değil içerisinde ördek, ahtapot, denizanası gibi farklı su canlılarının olduğu şeyleri tercih ederseniz çok yönlü kullanabilirsiniz. Aynı zamanda evdeki atık malzemeleri ve mıknatıs kullanarak kendi balık yakalama oyunları hazırlayabilirsiniz.

Bir diğer oyunlar tombalalar. Evinizde sınıfınızda kendi imkanlarınız ile ister kağıtlar ister kumaşlar kullanarak tombala hazırlayabilirsiniz. Hayvanları öğretiyorsak hayvanlar tombalası, evin okulun bölümleri tombalası, taşıtlar tombalası, teh heceli iki heceli kelimeler tombalası seçenekler çok .

Çocuğun dikkat/konsantrasyon süresi uzar ve daha dikkatli olmasına katkı sağlanır. Çocuk eşleştirme mantığını öğrenir. Aynı/Farklı kavramının öğretilmesinde kullanılır. İnce motor kas becerilerinin (el-göz koordinasyonu) gelişimi desteklenir. Farklı nesneleri ve isimleri öğrenir. Görsel zekası gelişir. Dil ve konuşma becerisi gelişir Bu ürüleri hafıza oyunu olarak da kullanabilirsiniz. Yine djeco markasından öneriler ile birlikte paylaşıyoruz.

Bir kart oyunu önerisinde bulunacağız 4+ yaş için öneriliyor. Hızlı olanın kazanacağı bir mantıkla oynamak zorunda değilsiniz ama renk öğrenmek için eğlenceli olduğu kesin. Benzerlerini hazırlayıp oynayabilirsiniz.

Çocukların büyük eğlencesi sihirli boyama kitapları. Paketten çıkan kalemin içi suyla doldurulur. Kalem siyah beyaz sayfaların üzerine sürüldüğünde rengrenk resimler ortaya çıkar. Renkli resimler bir süre sonra kendiliğinden kaybolur ve sayfalar tekrar siyah beyaz hale geri döner. Tekrar tekrar kullanılabilen bu sihirli kitaplar özel 6 kalın sayfadan oluşur.  Çok fazla çeşidi olan bu su ile boyama kitapları çocukların ilgisini çekiyor.

Ve legolar biliyorunuz sınırsız seçenek var bu konuda. Biz özellikle Lego Duplo serilerini seviyoruz. Mini karakterler ve aynısını yap bakarak yap etkinliklerini destekliyor. Aynı zamanda çocukların hayal güçlerini kullanmalarını destekliyor.