Bebeğimle ne oynamalıyım? Bu soru her annenin sıklıkla aklından geçiyor ve cevap üretmek için internet ortamından faydalanıyor. İnternette okadar çok bilgi var ki bu genellikle kafa karıştırıcı bir sorun haline gelince anneler de iç güdülerine güvenerek gördüğü duyduğu okuduğu oyunları özenle eliyor uygun gördüklerini bebeğinin oynamasına izin veriyor. Size yardımcı olacak ve asla tehlike içermeyen oyunlar ve oyun düzenlerinden bahsedelim.Söz  konusu bebeklerimiz olunca aklımıza ilk gelen şey güvenlik.

Önemle belirtmeliyim ki ilk yapmanız gereken şey alacağınız oyuncağın gevşek yada kolay kırılabilen parçaları var mı bakmanız?

kaynak
kaynak

Bazı oyuncakların üzerinde bebekler için yazsa bile boğulma tehlikesi yaratabilecek parçaların var olup olmadığına bakmalısınız. Burada ölçütümüzü bir tuvalet kağıdı rulosu ile belirleyebiliriz.

Eğer oyuncak ve oyuncağın parçaları bir tuvalet kağıdı deliğinden küçük ise bebeğiniz için tehlike içerir.

Pil ile çalışan bir oyuncak tercih ediyorsanız mutlaka birkaç vida ile sabitlenmiş olmalıdır. Özellikle akmış pil vakalarında bebeklerin bu pilleri yaladığı ve küçük pilleri yuttukları gözlenmiştir.Bu durum kimyasal yanıklara ve iç kanamalara neden olabilir.

Oyuncağı alırken kırılmaz ve çiğnemeye ısırmaya dayanıklı olmasına bakın. Bunu kullanılan malzemeden anlamak mümkündür.

Seçeceğiniz oyuncaktaki tekerleklerin çıkabiliyorsa büyük boyutlu olmasına, çıkmayan küçük tekerleri var ise kolayca kopmayacak bir yapıda olmasına bakmalısınız.

Sivri köşeleri veya çıkıntıları olan oyuncaklara, içinde tel bulunan dolgu oyuncakların kolay sökülebilen ve gevşek dikişli olmamasına bakın.

Bebeğiniz henüz kendi kendi başına oturamıyorsa oyuncağın oturağında mutlaka emniyet kemeri olmasına dikkat edin. Devrilmeyen atlar ve salıncaklar tercih edin.
Kurşun içermeyen oyuncaklar su bazlı boyalar tercih edin.

Kumaştan yapılmış olanların aleve dayanıklı etiketli olanlarını almaya çalışın.

Yumuşak ve dolgu oyuncakların ayrıca plastik oyuncakların çamaşır makinesinde veya bulaşık makinesinde yıkanabilir olmasına bakın.

IMG_6330

Bazı çıngıraklar, oyun konsolları yüksek sesli olabiliyor bu durum bebeğinizin işitsel durumunu etkileyebilir ses derecesi ayarlanabilir oyuncaklar alabilirsiniz.

brilliant_basics_baby_first_blocks_1

 

il_570xN.343635138