Farklı etkinlikler sınıflarımızın vazgeçilmezi özellikle de çocukları masa başından kaldırarak gerçekleştirdiğimiz faaliyetler sanki daha bir keyifli oluyor. Aktif tutularak gerçekleştirilen etkinliklerin faydası bayanlarında ortak görüşüdür. Şimdi bahsedeceğimiz el göz koordinasyonu ve dikkat geliştirme aktivitemiz de öyle.  İhtiyaç duyduğumuz malzemeler kalın saplı ve uçlu fırçalar, nokta yapışkanlar ( siz de çizebilir kesebilirsiniz ), sınıf  tahtası, sınıf camı. Bu kadar az malzemeyle çok eğlenceli bir oyun oynamaya ne dersiniz?

el-goz-koordinasyonu-aktiviitesi

 

Yapışkan noktaları cama belirli aralıklarla yapıştırıyoruz. İlk denemeyi biz yapalım ki çocuklar  onlardan ne beklediğimizi anlasınlar. Noktaların arasından fırçamızı elimizi camdan kaldırmadan hareket ettirelim ve son noktaya kadar gidelim. Çocuklar bunu yaparken çok eğlenecekler.  Eğer bunu yapabilmek için ön koşul becerilere sahip değilseler sadece sizin geçtiğiniz çigiyi kendi fırçalarıyla takip etmelerini isteyebilirsiniz. Daha az kaygı gerektirecek çocuğun başarısızlık duygusunu ortadan kaldıracaktır.

dscn3227

Bir diğeri ise yazı tahtasında tebeşir kullanarak aynı etkinliği yapmak. Yazı tahtasında parmak kasları tam gelişmemiş çocuklar için tebeşiri tek vermek yerine tebeşir kalemi kullanırsak daha sıkı kavrayacak, daha kolay çalışmayı tamamlayacaktırlar.

dscn3243

 

dscn3244

dscn3245

 

dscn3250