Otizmli çocukların öğretmeni olarak anneler gününde çocukların kendi hazırlayacakları bir hediye fikri düşünüp araştırırken bu süper şişeler ile karşılaştık. Aslında bizim için oldukça heyecan verici bir etkinlik olacak. Önce çocuklarla birlikte okulumuzun bahçesinden çiçek ve yaprak toplayacağız, zaten bahçede yapmayı en çok sevdikleri şeyden biri de çiçekleri toplamak.  Yani bu bizim  için zor olmayacak.  Önce malzeme listemizi yazalım sonra nasıl yapacağımızı anlatalım.

  • arıtma su
  • sprey şişeleri
  • farklı çiçekler ve yapraklar
  • uçucu yağlar (lavanta-yasemin-portakal- çay ağacı yağı gibi yağları kullanabilirsiniz)
  • boya
  • ip
  • delgeç
  • kağıt
  • çocuk yapımı anneler günü hediyesi

İlk olarak topladığımız çiçekleri veya daha önceden hazırladığınız çiçekleri ve bitkileri çocukların önüne koyun. Sprey şişelerini de ellerine verin. Çocuklar ince motor becerilerini konuşturarak şişenin içerisine çiçek ve bitkileri koysunlar. Yardıma ihtiyaç duyacaklarını sanmıyorum çünkü farklı dokulardaki bu bitkiler hele bir de güzel kokuyorlarsa onlar için duyu şölenine dönüşecektir.

 

 

Anneler günü hediyesi el yapımı parfüm

Çiçekleri doldurduktan sonra çocuklarla birlikte seçtiğimiz uçucu yadan 7-8 damla şişeye damlatıyoruz. Eğer yağın kokusu çok hafifse bu sayıyı 10 damlaya kadar çıkarabilirsiniz, tabi şişenin boyutu da damlaların sayısı için önemli.

anneler günü hediyesi çiçek kokulu parfüm

Şişelerimize arıtılmış suyu dökmeden önce ufak kazalar yaşamamak için huni takıyoruz. Suyumuzu dikkatlice döküyoruz. Şişeyi ağzına kadar doldurmamanızı tavsiye ediyoruz.

el yapımı anneler günü hediyesi

Ve son olarak da kişisel bir not düşmek için hediye etiketi yapacağız. Eğer öğrencileriniz makasla şekil kesme becerisine sahipse beyaz dokulu bir kağıda daire çizin ve makasla şekli keserek çıkarmasını isteyin. Kesme becerisine sahip değillerse önceden hazırladığınız daireyi verin ve boyamasını isteyin. Suluboya ve kuru boya ile boyamanızı tavsiye ederiz çünkü pastel boya üzerine yazı yazmak biraz daha zahmetli.

çocuklara yaptırılabilecek anneler günü hediyesi

8--kid-made-diy-mothers-day-flower-herb-perfume

Boyama işiniz bittiğinde delgeç ile dairenizin bir ucuna delik açın ve ip geçirin.

çocuklar için el yapımı anneler günü hediyesi

Asıl vurucu noktaya geldik. İsterseniz çocuklarınızdan yazma becerisine sahip olanlara anneler günün kutlu olsun yazdırın. Dilerseniz de bizim yazacak olduğumuz gibi daha kişiselleştirilmiş bir notu etikete yazıp hediyenizi tamamlayın. Bizim notumuz ise şöyle olacak:

Anne biliyorsun seni çok seviyorum. Bu hediyeyi, sen her kokladığında rahatla ve mutlu ol diye kendi ellerimle yaptım çünkü senin gülümsediğini görmekten keyif alıyorum. Oğlun/Kızın …………... ”