• Özel ihtiyaçları olan bir çocuğun bazı kardeşleri kolayca kırılabilir, bu nedenle proaktif olmak en iyisidir.
 • Ebeveynler çocukları olgunlaştıkça her çocuğun yanında konuşmalı ve iletişim hatlarını açık tutarak hiçbir şeyi geçiştirmemelidir.
 • Ebeveynler, gerçekten zamanlarını dengeli bir şekilde çocuklar arasında paylaştıramıyor , böylece her dakikayı saymaya çalışıyorlar ve bu durum stresli hale geliyor.
 • Her çocuğun düşüncelerini ve duygularını saptamak, ailenin her üyesinin sevilen ve saygı duyulmasına yardımcı olmak büyük bir iştir.
 • FAQs-575x385
 • Ebeveynler engelli bir çocuğun kardeşiyle iki yönlü bir günlük paylaşabilirler. Mektup yazmak gibi sırayla birbirlerine yazarlar … Bu daha önce “özel çocuk ailelerinin duyguları çelikten mi pamuktan mı? “yazımızda  paylaştığımız günlük tutma örneğindeki gibi bir duygudan  yada bir soru cümlesi tamamlamadan oluşabilir.
 • Kardeşle vakit geçirmek için çocuğu diğer ebeveyni veya başka bir bakıcı ile birlikte bırakarak ayrı ayrı tatiller deneyin. Bu tatilleri uygun bir dil ile açıklayın ve tatil süresini diğer çocuğun terkedilmişlik duygusu yaşamayacağı kadar uzunlukta tutun. ( Özellikle iki üç haftalık tatiller bazı çocuklar için olumsuz duygular barındırabilir, bir uzman desteği alarak tatil planlayabilirsiniz.)ozel-gereksinimli-cocuk
 • Kardeşleri arkadaş edinmeye teşvik edin ve aile dışında faaliyetlerde bulunun. Bir çocuğun arkadaşları ile paylaşacağı olumlu deneyimlerin faydasını zamanla fark edersiniz ve arkadaşlarla planlanan etkinlikler çocukların daima favorisi olmuştur.
 • Bir ebeveynin herhangi bir çocuk için yapabilecekleri en iyi şey dikkat etmek ve hemen tepki vermektir. 7 Tepeli istanbulun en yüksek tepesinde kızlarla hızlı etkileşim imkanı. Bazen sırtın üstünde hafifçe dokunarak kucaklamak ya da rahatlatıcı birkaç kelime söylemek sihir etkisi yaratabilir.
 • Kardeşim benden daha çok ilgiye ihtiyaç duyuyor fikri her çocuğun kabul edebileceği ve kolayca anlamlandırabileceği bir şey değildir. Neden anlamıyorsun deyip suçlamak doğru değil.engelli-cocuk-kardesi-olmak
 • Bunun yerine bir takvim üzerine çocuğun rahatça görebileceği bir simge yapıştırıp size özel anlar yaratın. Çocuk takvimde o gün geldiğinde sizinle daha önceden planladığı( yemeğe gitmek, parka gitmek, alışverişe çıkmak, bir arkadaşı beraber ziyaret etmek, tiyatro ve film gösterisi izlemek, beraber trambolinde zıplamak gb.) etkinliği yapacağını bilsin.
 • Bu gibi planlanan etkinlikler kardeşin sizinle özel zaman geçirebilmesini sizi ilginizi dağıtan bir kardeş olmadan anne/ baba olarak görmesi kendini değerli hissetmesini sağlayabilir. ”Buradayım annem/babamla baş başayım bu ikimizin özel anı. ”duygusunu yaşamalı.
 • Sağlıklı sosyal yaşamları olan kardeşler genellikle daha mutlu ve daha güvende olurlar ve evdeki durumu daha iyi kabul ederler. İlgi alanına hitap eden sanat ve spor kursları, okul programları gibi toplulukla etkinliklere, arkadaşlarını evlerine sık sık getirmeye veya arkadaşlarıyla vakit geçirmelerini ayarlamaya teşvik edin …
 • En çok yapılan hatalardan biri kardeşlerin istemedikleri etkinlik ve kurslara gönderilmesidir. Bu durum zaten zorlu bir yaşantı süren çocuğun ” Evden uzaklaştırılıyorum bunun sebebi benden daha çok ilgiye ihtiyacı olan kardeşim.” diyerek engelli kardeşe cephe almasına neden olabilir.
 • Kardeşler bazen yaşıtlarına oranla daha hızlı olgunlaşırlar, daha fazla sorumluluk alırlar ve farklılıklara saygılı olurlar.Bir annenin ağzından ;  “Evet, kesinlikle!Oğlum zorbalık yapmaya ya da kimseyle dalga geçmeye cesaret edemez!”
 • Başka bir anne ise bir toplantıya ; çocuğunun arkadaşlarından birinin engelli bir kardeşe sahip olduğunu ifade ederek başladı. Onun çantasında arkadaşlarının kardeşinin, diğer özel ihtiyaçları olan çocukların okulda savunucusu ve koruyucu olacakları yazan bir bildiri bulduğunu söyledi. Çocuğuna bunun ne olduğunu sorduğunda ise zorbalığa uğrayan engelli çocukların koruyucusu olmaya karar verdikleri süreci anlattığını keyifle ve gurur duyarak paylaştı.
 • EN ÖNEMLİ ŞEY ise kardeşlerin birbirleriyle kaliteli vakit geçirebilecekleri eğlenceli anlar planlamaktır. Bir ebeveynin  kardeş konusunda üzerine düşen en büyük sorumluluklardan biri budur.  ”Haydi bakalım! Beraber oynayın.” demek yerine ortak bir etkinlik belirleyip ( su savaşı ) kahkalarını izlemek herkes için en iyisidir.