Merhaba uzun zamandır özel eğitimde çocuklar için kullanabileceğim farklı ve aynı zamanda eğlenceli oyunlar araştırıyor bu oyunları deneyimleyip fikirlerimi paylaşıyorum. Önceliğimi çocukların eğlenebileceği aynı zamanda dikkatlerini toplayıp, zihinsel becerilerini arttıracak el göz koordinasyonunu geliştirecek materyaller üzerine veriyorum. Bunlardan bazılarını bu yazımda paylaşacağım. Paylaştığım oyunlar uluslar arası standartlarda bir çok ödül almış oyunlar olup ailelerin ve öğretmenlerin çocukları için güvenle tercih ettiği oyun materyalleridir.

Bir de önemle belirtmeliyim ki etkinlik çizelgesi kullanan veya rutin oyun etkinlikleri planlanmış çocuklar için bu oyunlar zamanla çocukların kendi başlarına zevkle oynayacakları oyunlar. Özellikle otizmli çocuklar sık tekrarlı oyunları sevdiğinden tavsiye niteliğimizdeki oyunları denemenizde fayda var.

Oyunları çocuğa tanıtırken ilk defa oynayacakları için stresli ve kaygılı olabilirler. Hatta bazen blokları, kartları ve oyunun kalan parçalarını atma, yıpratma eğiliminde olabiliyorlar. Sık tekrarla oyunların mantığını anladıktan sonra ise çocuklar oyunu oynamak için size getiriyor veya izninizi istiyorlar. İlk bir kaç denemeyi birlikte yapın ve çocuğun elinden tutarak basit yönergelerle oynamasını sağlayın. (Tak,geçir,resme bak, aynısını yap, kavram bilgisi olan çocuklar için üzerine koy gibi.)Daha sonra aşamalı şekilde yardımınızı azaltarak bağımsız oynaması için çocuğunuza veya öğrencinize fırsatlar sunun. Lütfen  hemen vazgeçmeyin oyunları anlaması için çocuğunuza ve öğrencinize sabırla destek verin. 

Ve en önemlisi kağıt olarak sunulan tüm malzemeleri çocuğunuza vermeden pvc kaplı olduğundan emin olun. Çünkü kutu içeriğinde bulunan ürünleri daha sonra temin edemezsiniz ve bazıları yırtılıp yeniden yapıştırıldığında aynı görsel kaliteyi vermez, çocuk oynarken zorlanır.

958026-Zoom

Bunny Boo

Tavşan yuvarlak delikten mi yoksa yıldız şeklinden mi baktı? Sarı, kırmızı veya mavi blok üstünde mi duruyor? Bazı kartların zorluk dereceleri birbirine çok benzeyebilir, ancak tavşan kulaklarının sadık kalınmasına bağlı olarak çözüm tamamen farklı olabilir.

otizmli-cocuklar-icin-oyunlar

Önce bir kart seçiyoruz bir veya daha fazla blok kullanarak kartın aynısını yapıyoruz. Müthiş bir dikkat toplayıcı olarak kullanılabilen bir oyun. Özellikle küçük yaş grupları için kullanmanızı tavsiye ederim.

Bunny Peek-A-Boo, üst / alt, iç / dış, görünür / gizli vb. Kavramlara fantastik ve eğlenceli bir giriş niteliğindedir.

203-119-7 203-119-4

  • 60 görsel  kartı
  • 2 yaş ve üstü  (Biz her yaş grubu için kullanıyoruz )
  • 4 büyük sağlam ahşap blok

sun-and-moon-otizmli-cocuk-oyunları

Sun And Moon-Day and Night

Bu oyunumuz ise çocuğunuzun büyüme becerileri ile adım adım gelişen, eğlenceli bir mantık oyunu. Aşama kitapçığında gösterilen resimlerin aynısını oluşturacaksınız.

Gecenin gündüzü takip ettiği gibi; “gündüz” bulmacaları (1-24), daha zorlayıcı “gece” bulmacalarına (25-48) adım atmak için mükemmel bir başlangıç sunar.

otizmli-cocuklara-oyuncak

Güneş ışığının altında parçaları tanımamız kolay olacak ama ay yüzünü bize gösterdiğinde işimiz biraz daha zorlaşacak. İki yaştan itibaren okul öncesi için yer kavramı, mekansal ve uzaysal algılama becerilerini geliştirmeye yönelik en temel oyunlardan biridir.

sun-and-moon-otizmli-cocuk-oyunlari

Oyun kutusunun içeriği bu şekilde. Tekrar söyleyeyim ben bu oyunun gerçekten dikkat toplayıcı ve alt üst,yukarı,aşağı gibi kavramların öğrenmesine de yardımcı olduğunu gözlemledim. Bu oyunda diğer oyunlar gibi üç ödül almış.

sun-and-moon-dikkat-oyunu-otizm

colorful-otizmli-cocuk-oyunlari

Colorful-Colour Code Oyunu

Her iki ismi ile de piyasada mevcut bu nedenle her iki ismi de yazdık.  Beş yaş üstü bu oyunu atipik otizmli çocuklarımızın daha erken yaşlarda da keyifle oynadıklarını gördük. Bu oyunda aşama aşama zorlaşarak ilerliyor. İtiraf etmeliyim ki ilk oynarken ben bile zorlandım ve bunu çocuklara oynatmak doğru mu diye düşündüm. Fakat bir kaç kart sonrasında çocukların ilerlemesini görmek müthişti. Colourfull kesinlikle yalnızca özel eğitim sınıflarında değil her sınıfta olması gerek bir oyun materyali.

otizmli-cocuklara-oyun-önerisi

Colorful Oyunu müthiş bir görsel algı ve problem çözme oyunu.Dikkat ve konsantrasyon yanı sıra mantıksal çıkarım becerilerini de geliştiren bu oyun çocuğunuz dışında sizi de kendisine hayran bırakacak.

otizmli-cocuklara-oyun-colourfull

Her birinin üzerinde renkli bir şekil olan 18 adet transparan parçayı kullanarak ve üst üste koyarak aşamada gösterilen kompozisyonu meydana getirin! Oyunumuz basitten zora 100 seviyeden oluşuyor. Şekillerin 90, 180 ve 270 derecelik dönmelerini düşündürün harika bir geometri oyunu.

colourfull-otizm-oyunları

Kutu içinden çıkan farklı desen ve renklere sahip şefaf kartlar ile görev kitapçığında verilen görevleri yapmaya çalışıyoruz. Şeffaf kartların öncelik sonralık sırasına dikkat ederek görev kitapçığında verilen desenleri eksik yada fazla olmayacak şekilde yerine ve yönüne dikkat ederek oyun platformunda oluşturalım.

Okurken oldukça zor bir oyun olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ama özellikle görsel düşünme yeteneğine sahip olan çocuklar için bu oyun faydalı olacaktır. Çocuğunuz ilerleyen aşamalarda zorlanırsa bir seviyeyi tam olarak öğrenmeden diğer kartlara geçmeyin derim ben.

otizmli-cocuklara-oyun-onerileri

Castle of Dreams

Hem şatonuzu hem IQ’nuzu yükseltin sloganı ile yola çıkan bu oyun da ilginizi çekebilir. Aslında sıraladığımız oyunlar birbirlerine çok benziyor bu ise en basit düzey olanlarından biri. 5 ile 8 yaş aralığında oynanabileceği tavsiye edilse de biz yine her yaş grubuna kullanabiliriz.

castle-of dream-zeka-oyunu-avm00004

Göreviniz ahşap blokları ve kuleleri aşama kitapçığında gösterilen kaleleri oluşturmak için düzenlemek.  48 aşamalı zorlu görevler var. Kitapçık başlangıçta görselleri net olarak verirken ilerleyen seviyelerinde görseller desenlerinden arındırılarak karşımıza çıkmakta ve bizi daha fazla zorlamaktadır.

otizmli-cocuklar-icin-oyun

castle-of-dream-akıl-oyunu-avm007