Otizmli bir çocuğun ailesi olmak ne demek biliyoruz. Bu yazımızı ise ilk defa çocuğu okula başlayacak olan otizmli çocuk ailelerinin heyecanları ve heyecandan öte kaygılarını düşünerek yazmaya karar verdik. Okula başlayacak olan çocuğunuzun her şeyden önce sizden ayrılacak olması kaygılarınızın en büyük parçası gibi görünüyor. Biz öğretmenlerin çocuklara merhaba dedikten hemen sonra sizi sakinleştirip yatıştırmaya çalışmamız da bundan galiba. Öyleyse sevgili velilerimiz size de merhaba…

Buraya kadar sizli bizli konuştuk ama artık diğer öğretmen arkadaşlarımın da benimle aynı duygu ve düşünceleri paylaştığını varsayarak yazımda ” ben ve siz’li ” konuşmaya karar verdim. Sizi ilk gördüğümde ve tanışmak için el sıkıştıktan sonra lütfen sakin olun ve bana ”güvenin”. Evet güvenmeye çalışın demiyorum güvenin çünkü  aynı amaç için birlikte hareket edeceğiz. Ben size güveniyorum.

Bu okul artık çocuğunuzun ve lütfen onu ilk gün rahat bırakın. Okulunu keşfetsin, sınıfını meraklı gözlerle incelesin ve hatta kendini stres altında hissediyor, problem davranışlarını bir bir ortaya koyuyorsa müdahale etmekten kaçının yani bırakın nasıl davranmak istiyorsa öyle davransın. Bu davranışları görmemesi gereken biri değilim, farklı davranışların sebebini  açıklamak zorunda olduğunuz biri de değilim.

Ayrıca sizden ”oğlum/ kızım yapma!” cümlelerini de çok sık duymak hoş değil.  ”Aslında her zaman bu kadar öfkeli değil. Daha önce hiç birine oyuncak fırlatmamıştı. Kıyafetlerini evde asla çıkarmaz. Tuvaleti geldiğinde söylerdi bu bir istisna. Eşime söyleyeyim onu biraz bahçeye çıkarsın.” gibi cümlelerin paniğini bırakın. Ben sizin öğretmeninizim neler olduğunu biliyorum ve nelerin ihtimal dahilinde olabileceğini de. Bu ilk gün sadece birbirimizi gözleyelim ve biraz da sohbet edelim. Uzun açıklamalar yapmak, çocuğunuzun gösterdiği ve sizin ondan yada okulunuzdan beklediğiniz performansı konuşmak ve hatta tartışmak için yeteri kadar zamanımız olacak. Bu gün yalnızca hoş bir deneyim kazanalım ve birbirimize içten, kocaman gülümseyelim.

Okulu, sınıfı belkide beni sevmemiş, çok popüler bir tabirle elektrik almamış olabilirsiniz. Her ilişkinin biraz zamana ve hoşgörüye ihtiyacı vardır. Yani hoşlanmadığınız bir durum veya olay ile karşılaştığınızda hemen gardınızı almayın. İlk günler bazen zor geçebilir ve yanlış anlaşılmalara müsaittir. Bir sonraki toplantı ve ya görüşmemizde uygun bir dil kullanarak kafamızdaki sorunları çözebiliriz.

Çocuğunuzu sınıfa bırakıp ayrılmanız gerektiğini söylendiğinde kaygılarınız tıpkı bir termometre göstergesi gibi hızla yükseliyor. Sizden belkide ilk defa bu kadar uzun süre ayrı kalacağı için endişeleniyor, adım ”öğretmen” dahi olsa çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşılayabileceğimi düşünmüyor gibi gözüküyorsunuz. Merak etmeyin, burası çocuklarınız ve onun gibi farklılığa sahip çocuklar için hazırlanıp donatılmış  bir okul. Bizler de bu konuda eğitim almış, deneyim kazanmış insanlarız. Şunu da kesinlikle bilmelisiniz ki ihtiyaç duyduğumuz her an kesinlikle vakit kaybetmeden size ulaşıp desteğinizi almaktan kaçınmayız.

Beklentileriniz ve hedefleriniz var. Bu, ilk okul deneyiminiz olacak ve bana söylemek istediğiniz çok fazla şey var. Bu çok doğal ve  kesinlikle olması gereken bir şey fakat öncelikli değil.  Demem o ki her detayı ilk gün konuşup paylaşamayabiliriz bu sizi olumsuz düşüncelere sevk etmesin. Kafanızı karıştıracak açıklamalarda bulunuyorsam o anda beni uyarın ki size yardımcı olabileyim.

Genellikle yemek ve tuvalet konusunu çok fazla problem ediyorsunuz. Çocuğunuzun beslenme, tuvalet ve diğer özbakım konuları için tıkır tıkır işleyen bir sistemimiz var ve sonraki günlerde sizinle  ortak bir program hazırlayacağımızı da buradan belirtmek isterim. Yani bu konuda okulumuzun belirlediği bir takım standartlar var ve siz de bunlara uymak durumundasınız ilk gün bile olsa.

Okulda veya sınıfta bulunan diğer veliler ile kaynaşmayı denemeye ne dersiniz? Bu sizi biraz daha rahatlatacaktır. Başka çocukların aileleri ile tanışmak güzel bir adım olabilir çünkü ilerleyen zamanlarda sıkça ortak etkinliklerde karşılaşacaksınız, pek çok kararı birlikte alacaksınız.

Lütfen okul idareniz veya öğretmenleriniz tarafından konulan kurallar ve uyarılara uymaya çalışın. Bu kurallar sizin ve çocuğunuzun daha sağlıklı bir okul hayatı sürdürebilmesi için gerekli. Kuralları bozmaya çalışmak vakit kaybettiren ve okulun ilk günlerinde alışma sürecini uzatan en önemli etken oluyor. Örnek verecek olursak size sınıflarda durmamanız gerektiği söyleniyorsa ama çocuğum çok ağlıyor deyip sınıfta daha fazla durmak ve müdahale etmek için çaba harcamayın. Ben çocuğunuzun güvenini kazanarak onunla iletişim kurmaya, ihtiyaçlarını anlamaya çalışacağım. Çocuğunuzun okula uyumu biraz uzun sürse bile bunun gibi kurallara lütfen uyalım. Ne demiştik öğretmeninize yani bana güvenin. Her şey  bir kaç hafta sonra yoluna girecek ve güzelleşecek.

Ve ilk gün bitti sizinle tanıştığıma memnun oldum. Okula geldiniz, çocuğunuza değer veriyor ve onun eğitimini önemsiyorsunuz. En güzel ve en iyi olanı seçmek, uygulamak, görmek istiyorsunuz. Öğretmeniniz olarak ben gösterdiğiniz bu olağan üstü çabanın, emeğin farkındayım ve bunun için teşekkür ederim. Biliyorum ki pek çok çocuğun ailesi burada bulunmak, aynı eğitim fırsatından yararlanabilmek için bekliyor, uğraşıyor vaya üzülerek söylüyorum ki zorluklar karşısında pes edip  yola devam etmeyi bırakıyor. İşte bu nedenle okulumuza geldiğiniz için mutluyum. Farklı bir çocuğun ailesi olmayı kabullenip eğitimi için mücadele ettiğinizi görmek gurur verici evet ”sizinle gurur duyuyorum. ” Sizinle aynı amaca birlikte yürüyeceğim için heyecanlı ve umutluyum. Bir sonraki toplantıda görüşmek üzere…