Duyusal oyunlar için hazırlanan şişelerden başka yazılarımızda da bahsetmiştik. Duyu şişeleri bir diğer adıyla keşif şişeleri çocukların ilgisini bir hayli çekiyor. Özellikle otizmli çocukların duyusal ihtiyaçlarına yönelik hazırlanmış şişeler sadece oyun amaçlı değil ödül olarak da kullanılabilir. Çocuklar gerçekten bu şişeleri seviyorlar. Her öğrencinin ilgi alanına göre hazırlayabileceğiniz gibi ( parlak nesneler, ışıltılı su karışımları, ses çıkaran nesnelerin gibi) tema tema keşif şişeleri de hazırlayabilirsiniz. Kış teması, yaz teması, hayvanlar, taşıtlar, uzay teması gibi öğrendiğiniz konu ile alakalı keşif şişeleri yapabilirsiniz.

kesif-siseleri

Malzeme listesi :

-Bebe yağı

-Şişe

-Su

-Boncuklar

-Simli pom pom

-Sim

-Payetler

-Silikon tabanca / Suya dayanıklı yapıştırıcı

duyusal-oyun

İlk olarak şişelerin yarısını bebe yağı ile dolduruyoruz. Şişeleri istediğiniz malzemelerle doldurun. Artık şişede kalan boşluğu su ile doldurmak için kapağa kadar su koyun.  Dilerseniz gıda boyası kullanarak suyu renklendirebilirsiniz.

duyusal-oyun-siseleri

Silikon tabanca ile kapak kapatacağınız kısmı silikonlayın ve kapağı hemen kapatın. Silikon tabancanız yoksa suya dayanıklı bir yapıştırıcı ile kapağı şişeye yapıştırın. Bir kaç dakika sonra su geçirip geçirmediğini test edin ve keşif şişeleriniz artık hazır.

duyusal-oyun-aktivitesi