Evde bulunan malzemelerden eğlenceli bir ince motor  etkinliği yapmaya hazır mısınız ?  Çocuğunuzun sevdiği bir veya bir kaç arabayı önce tıraş köpüğü ile kirletmemiz gerekiyor. Tıraş köpüğünün sıkma yerine çocuğunuzun tüm gücü ile basmasına izin verin. Kontrol onda olsun ve siz sadece izleyin. Eğer motor becerilerde zayıfsa önce biraz yardım edip sonra yardımı geri çekmek iyi bir seçenek olabilir. İlk bir kaç denemede tıraş köpüğünü sıkamadıysa lütfen hemen müdahale etmeyin başarma duygusunu tatması için ona deneme şansı tanıyın. Doğru yere bastırdığından da emin olun tabi.

ince motor etkinliği

 

Arabanın üzerine bolca tıraş köpüğü sıktıktan sonra sıra geldi kirli arabamızı temizlemeye. Sprey şişeye su koyun ve önce tek eliyle yapabiliyorsa arabanın üzerine su sıkmasını isteyelim. Çocuğumuz tek eliyle şişeden su sıkabiliyorsa bu şekilde arabayı yıkamaya devam edelim. Sprey şişe ile su sıkmak ve tıraş köpüğünün dağılışını izlemek çocuğunuz için eğlenceli olacak.

ince motor etkinliği 2

Tek eliyle sprey şişesinden su sıkamıyorsa çift el kullanarak su sıkmasını isteyin. Daha kolay olacaktır. Çocuğunuzun ara vermeden keyifle art arda su sıkması ince motor gelişimi için katkı sağlayacak. Parmak kasları güçlenecek. Bu etkinliği bir kaç sefer yenileyebilirsiniz. Unutmayın ki özellikle parmak kasları zayıf olan çocuklar için oldukça yorucu bir etkinliktir. Size ”Anne yoruldum.” diyorsa çocuğunuzdan devam etmesini istemeyin ara vermek daha akıllıca olacaktır.

ince motor aktivitesi

Son olarak gıcır gıcır bir araba istiyorsanız bir sünger yardımı ile su alıp süngeri sıkıp arabanıza ufak bir duş aldırın. Yine süngeri sık bırak sık bırak çalışması yaparak parmak kaslarını çalıştırmış olacaksınız.  Bir kurulama bezi ile de arabanızı kurutursanız harika bir iş başarmış olacaksınız.  Araba yıkamak özellikle erkek çocukların ilgisini çekiyor sanmayın kızlar da bu konuyla oldukça ilgili özellikle de arabanın rengi kendi sevdikleri renklerde ise.

araba yıkama oyunu